in ,

Karadeniz Temalı Türk Dizileri

Bazen biz böyle konuşmuyoruz dediğimiz bazende hayranlıkla izleyip doyamadığımız, karadenizde geçen dizilere bir göz atalım.

1. SEVDALUK

Demet Akbağ, Erdal Özyağcılar ve Cengiz Bozkurt gibi usta isimlerin yer aldığı hikayenin Rize Çamlıhemşinde geçmiştir öyle ki geçilen bölgeye ziyaretçi akınına uğramıştır.

2. Benim İçin Üzülme

2012’de başlayan dizi Artvin, Rize, Trabzon, Kars ve Gürcistan Batum’da geçmiştir. Toplam 2 sezon 55 bölümden oluşmuş dizi 2014’te final yapmıştır.Başrollerinde Fulya Zenginer ve Tansel Öngel’in yer aldığı Laz bir erkekle Kürt bir kızın aşkını işlenmiştir.

3. Gülbeyaz

2002-2003 arasında aralarında Şevval Sam ve Nejat İşler gibi oyuncularında yer aldığı Karadeniz insanının yaşamını anlatan bir diziydi. Dizi Bartın ve İstanbulda geçmiştir. Toplam 26 bölümden oluşmuştu.

4. FIRTINA

2006 ve 2007 yılları arasında yayınlanmış toplam 48 bölümden oluşmuş ve aralarında Burçin Terzioğlu ile Murat Yıldırımın yer aldığı dizi de aşık iki gencin maceralarını anlatmış bir diziydi.

5. Sen Anlat Karadeniz

2018 ve 2019 yılları arasında 64 bölümden oluşmuş, Trabzon ve İstanbulda geçen bir dram dizisidir. Aralarında Ulaş Tuna Astepe ve İrem Helvacıoğlu’nun bulunduğu dizi Kasım 2019 da final yapmıştır.

6. Kuzey Yıldızı İlk Aşk

İsmail Demirci ve Aslıhan Güner’in başrolde olduğu komedi/dram dizisidir. 2019’da başlamış olan dizi halen daha(2020 Covid19’dan dolayı ara verildi) devam etmekte.

7. Aşk Yeniden

2015-2016 yılları arasında yayınlanmış reyting sıralamasında birinci olmuş dizidir. Dizi de Özge Özpirinçci ve Buğra Gülsoy’un yer adlığı romantik komedi tadında bir dizidir. Dizi 16 bölümü Rize’de geçmiştir.

Sonuç olarak Karadeniz temalı türk dizileri bir dönem hepimizi ekranlar başında tutmayı başarmıştır. Dizilerin ayrıca bizleri eğlendirmesi ve hüzünlendirmesi veya kızdırmasını da es geçmemek gerekir. Her ne kadar yöre insanının tam anlamıyla yaşantısını yansıtmıyor olsa da başarılı eserleri ortaya çıkarılmıştır. Bu gibi yapıtları ortaya koyan yapımcılar ve oyuncular ve de kamera arkasındaki tüm emekçilere sonsuz teşekkürler.

Sizler hangi yapıtları izlediniz, ben sevdaluk ve aşk yenideni oldukça başarılı bulmuştum. Oyuncu kalitesi ve başarılı yönetmen veya yapımcılarla oldukça etkili bir yapıt ortaya koymuşlardı. Büyük hayranlık ve heycanla izlemiştim. Dizilerin çekildiği mekanlar veya yöresel kıyafetler ve de konuşulan şiveden midir bilemem.

Web sitemizi takip ederek ve sosyal medya hesplarımızı takibe alarak ve de yöresel ve diğer birçok ürünlerin satışını yaptığımız adresleri takip ederek bizleri mutlu ve heycanlı kılabilirsiniz.

Daha fazla içerikleri görmek için bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir veya web sitemizi favorilere alabilirsiniz Ayrıca yörese ürünleri satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Karadeniz Şehirlerin’in İsmi Nereden Geliyor?

PALAMUT BUĞLAMA