Yeni Tosuncuk Vakası mı? 2 Milyar Dolar İddası

Yerli kripto para borsası THODEX erişim sorunuyla gündemde. THODEX, sosyal medyadaki iddialar üzerine bir açıklama yaptı. ısa bir süre önce, yatırımcılara 2 milyon Dogecoin dağıtma kararı alarak sesini duyuran THODEX isimli kripto para borsasından para çekmek isteyen kullanıcılar, hesaplarına hiçbir şekilde müdahale edememekten şikayetçi. Thodex’e erişim sağlamaya çalışan kullanıcılar, siteye giriş yapmaya çalıştıklarında uyarılarla karşılaşıyor.

Thodex, kripto paraların alım-satımına aracılık eden Türkiye’nin ilk global kriptopara borsasıdır. 2017 yılında Faruk Fatih Özer tarafından Koineks ismiyle kurulan şirket, kuruluş zamanına göre Türkiye’nin dördüncü kripto para borsası oldu.

Kullanıcılar telefon numaralarından ilgili borsa firmasına ulaşamadıklarını ve web sitelerindeki destek sistemi üzerinden geri dönüş sağlamadıklarını belirterek, borsa firmasının elinde yeteri kadar coin olmadığı için transfer işlemi yapmadıklarını iddiasında bulununca Thodex’ten şu açıklamalar yapılmıştı:

Yapılan açıklamada “Son zamanlarda borsamızda yaşanan çekim sorunları nedeniyle 20.04.2021 saat itibari ile planlı bakım çalışması yapılacak ve çalışma yaklaşık 6 saat sürecektir. Bakım çalışmamızın ardından, tüm sorunları gidermiş şekilde yeniden hizmetinizde olacağız.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra yapılan açıklama metni değiştirilmiş ve siber saldırı altında kalındığını, teknik bakım sonrası tekrar hizmete girileceği denmiştir. Öte yandan Şirket sahibi Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolar ile yurtdışına kaçtığı iddalarını reddetiğini söyledi. Gelişmelerden sonra savcılık soruşturma açtığını duyurdu. Soruşturma sonucunda olayın netleşeceği, şayet iddalar doğruysa Türkiye tarihi’nin en büyük vurgunu olacağı öngörülmekte.