Türkiye’nin İlk Kadın Taarruz Helikopter Pilotu Oldu

Polis Teşkilatı geçtiğimiz günlerde envanterine aldığı yerli Atak helikopteri için pilot armaktaydı. Aranan pilot bulundu ve ülkemizin ilk taarruz helikopteri kullanan kadın pilotu oldu. Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut’a devretti. 9 haftalık sıkı bir eğitimden sonra kokpite geçti.

Türk Polis Teşkilatı Havacılık Dairesi Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde terör ve suçla mücadele envanterine Atakhelikopterini dahil etmişti. Taarruz ve taktik keşif helikopteri Atak’ın kokpitine ise henüz 28 yaşında olmasına rağmen eğitimlerde yüksek performans göstermeyi başaran Özge Karabulut oturdu. 

Atak helikopteri için 9 hafta boyunca sıkı bir eğitimden geçen Özge Karabulut, bu eğitimi başarıyla tamamladı ve Türkiye’nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olarak tarihe geçti.

1991 doğumlu Özge Karabulut, 2016 da Polis Teşkilatı mensubu olmuştu. Gözterdiği başarılar neticesinde bütün sınavlardan geçen Karabulut en nihayetinde Atak Helikopteri için pilot olmaya layik oldu.

Görevi başına geçen Karabulut şu açıklamada bulundu “Türkiye’nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olmaktan, bu görev ifa etmekten gurur duymaktayım. Gurur verici bir şey, heyecanlı. Türk Polis Teşkilatının ana amacı kamu güvenliğini sağlamak ve bu vatan topraklarını korumak için hepimiz ve tüm gökyüzü polisleri olarak 7 gün 24 saat görev başındayız. Bu anlamda daima ‘Atak’ ve hazır şekilde görevimizi ifa ediyoruz.”