Ramazan Ayında Türkiyede ki Kısıtlamalar

Yeni tip koronavirüs tüm dünya da etkilerini göstermeye devam ediyor. Özellikle son dönemlerde ülkemizde normalleşme kararıyla virüs yeni bir boyuta girdi. Her geçen gün rekor üstüne rekor kıran virüs, can almaya devam ediyor.

Ramazan ayına 1 haftadan daha kısa bir süre kalmasına karşın yeni tedbirlerin ve kısıtlamalarda açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada Ramazan ayı boyunca ülke genelinde sokağa çıkma yasağı devam ederken, kafe ve restoran gibi işletmeler ise paket servisine devam edecekler… İşte diğer kısıtlamalar.

13 Nisan 2021 tarihinde başlayan Ramazan, ülkemizde bir dizi yeni önlemlerin de başlayacağı tarih olmakta. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı kabine toplantısı sonrası basın açıklamasında Ramazan ayında ki kısıtlamalara değindi. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Ramazan ayında hareketliliğin azaltılmasını, Ramazan ayını fırsata dönüştürmemizi istedi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise “Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazını camilerde değil evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik.” dedi.

Ramazan Boyunca Etkili Olacak Kısıtlamalar;

  1. Tüm ülke genelinde hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 
  2. Lokanta, kafe ve restoran gibi işletmeler sadece paket servis hizmeti sağlayabilecek. 
  3. Bu işletmeler sokağa çıkma yasağı saatlerinde hizmet vermeye devam edecek.
  4. Türkiye genelinde toplu iftar ve sahur yapmak yasaklanacak. 
  5. Teravih namazları camilerde değil, evlerde kılınacak. 

Son dönemde 50 bin vakalara aşıp 60 binli rakamlara yaklaşan günlük korona vaka tablosunda ekstra kısıtlamaların geleceği ise merak konusu oldu. Uzmanlar Ramazan ayında tam kapanma, şehirlerarası kısıtlama gibi bir dizi önlemlerin alınması gerektiğini savunmakta.