Mutasyonlu virüs tartışması büyüyor.. Almanya giriş yasağı getiriyor!

Önlemlere ve aşılama programının başlamasına rağmen COVİD-19 yayılmasını kontrol altına almakta zorlanan Almanya’da tedbirler daha da sıkılaşacak gibi görünüyor. Mutasyonlu virüs tehlikesi yüzünden zor günler geçiren ülkede dün bir hastane tamamen karantinaya alınmıştı. Almanya şimdi ise ülkeye büyük çaplı bir giriş yasağı getirmenin eşiğinde.

Almanya’da yeni tip Kovid-19 kontrol altına alınması amacıyla ülkeye giriş yasağı getirilmesi planlanırken, yasakların Güney Afrika, Portekiz, İngiltere, Brezilya’da kapsaması bekleniyor.

Almanya yeni tip Kovid-19 önlemleri kapsamında Güney Afrika, Portekiz, İngiltere, Brezilya ile hava trafiğini durdurmaya harlanıyor.

Federal İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, ülkeye giriş kısıtlamaları için şu anda bakanlıklar arasında anlaşmaya varıldığını, ancak detaylı açıklama yapmanın erken olduğunu duyurdu. Alman medyası da daha bulaşıcı olduğu belirlenen mutasyon virüsün görüldüğü Güney Afrika, Portekiz, İngiltere, Brezilya gibi ülkelerle hava trafiğinde kısıtlamalara gidileceğini, hava veya kara sınırlarının kapatılacağı ülkeler listesine Hollanda ve Danimarka’nın da alınacağını yazdı.

Öte yandan Almanya’da, riskli bölge ilan edilen ülkelerden gelen tüm yolculardan ülkeye girişte negatif COVİD-19 test sonucunu içeren belge isteniyordu. Önlemler kapsamında Portekiz de COVİD-19 mutasyona uğramış türünün görüldüğü Brezilya ile tüm uçuşları Çarşamba günü durdurmuştu. Norveç, Cuma gecesi neredeyse tüm yabancılara sınırlarını kapatacağını açıklarken, Finlandiya ise zorunlu olmayan tüm hava yolculuğunu yasakladı.

ALMANYA’DA MUTASYONA UĞRAMIŞ COVİD-19 VİRÜSÜNE RASTLANAN HASTANE KARANTİNAYA ALINDI;

Almanya’daki Bayreuth Hastanesi COVİD-19 daha hızlı yayılan türü B117 nedeniyle karantinaya alındı. Bavyera eyaletinden yapılan açıklamada, hastanede bulunan 11 kişide B117 virüsüne rastlanılması nedeniyle hasta kabulünün durdurulduğu ve karantina uygulandığı ifade edildi. Yapılan açıklamada, hastanede görevli 3 binden fazla çalışana yapılan Kovid-19 testinde 99 pozitif vakaya rastlandığı belirtildi.

Haklarında karantina kararı alınan sağlık personelinin toplu taşıma araçlarını kullanmadan sadece kendi araçlarıyla ev ve hastane arasında seyahat etmelerine izin verildiği kaydedildi. Tedavileri tamamlanan hastaların ise iki kez üst üste negatif sonuç almaları halinde taburcu edilmelerine izin veriliyor. Berlin’deki Vivantes Humboldt Hastanesi de 23 Ocak’ta B117 virüsü nedeniyle karantinaya alınmıştı.