FARK ETMEDEN KORONA GEÇİRDİĞİNİZİ GÖZTEREN 7 İŞARET

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Peki siz fark etmeden korona geçirmiş olabilirmisiniz. İşte uzmanların korona geçirdiğini gözteren 7 işaret..

1. 2020 Başında Kötü Bir Soğuk Algınlığı

Yapılan araştırmalar sonucunda vakalar aslında bildiğimiz tarihlerden daha önce aramızda yayılıyordu. ABD de 2020 yılbaşında 2 hasta grip şikayetiyle hastaneye başvurmuştu. Hastalardan alınan örnekler COVİD-19 olduğunu gösteriyordu. Şayet sizde 2020 başında ağır bir grip geçirmişseniz Covid-19 olma ihtimali oldukça yüksek.

2. Tat ve Koku Kaybı

Tat ve koku kaybı Koronavirüsün en ayırt edici belirtilerinden biridir. Sizde belli bir dönem tat ve koku alamıyorsanız Koronavirüsü atlatmış olabilirsiniz. Tat ve koku alamayan hastaların %27’si 7 ile 10 gün içerisinde iyileştikleri saptanmıştır.

3. Aniden Dökülen Saçlar

Saç dökülmesi doğrudan doğruya koronavirüs için ayırt edici bir belirti olmasada koronavirüs saç dökülmesini tetiklemekte.

4. Dönem Dönem Nefes Darlığı

Koronavirüs üst solunum yolunu hedef alan bir virüs olduğu için hastalrda en sık görülen belirtilerden biri nefes darlığıdır. Öyle ki hastalığı atlatmış olan kişilerde bile nefes darlığı görülmekte. ABD’li Doktor Schaffner “Bu Kovid-19 tanısı konulan kişilerde bilinen bir geçmeyen etki. Buna sahipseniz daha önce deneyimlediğiniz hastalığın aslında Kovid-19 olma olasılığı var” dedi.

5. Öksürük

Sürekli kuru öksürükleriniz varsa koronavirüs olma ihtimaliniz de var. Koronavirüsün en belirgin belirtilerinden biri de öksürüklerdir. Yapılan araştırmalarda hastaların testlerinin pozitif olmasından 14 ile 21 gün boyunca öksürüklerin devam ettiği gözlemlenmiştir.

6. Halsizlik

Hastaların %53’ü halsiz hissettiklerini söylemekte. Halsizliğin ise sebebi tam bilinmiyor. Vücudun virüs için savunma yapması veya virüsün bir etkisi olabileceği düşünülüyor. Sizde uzun bir dönem kendinizi halsiz hissediyorsanız koronavirüsü atlatmış olabilirsiniz. Ancak uzmanlar halsizliğin uyku düzeninin bozulması veya stres gibi sebeplerden de kaynaklanabileceğini vurguluyor, özellikle karantina sürecinde evde kalanlar bu belirtiyi gösterebilmesi gayet olası.

7. Geçmeyen Farklı Belirtiler

Uzmanlar koronavirüsün yeni bir tip olduğunu ve virüsün tam bilinmediğini vurguluyor. Her geçen gün virüs için farklı bir belirti öğreniliyor. Yapılan bir araştırmada 100 koronavirüsü geçirmiş kişiye emar çekiliyor. Hastaların %78’inde kalp rahatsızlıkları ortaya çıktığı görülmekte. Üstelik bu kalp rahatsızlıkları koronavirüsü ağır yada hafif geçirmeleriyle alakalı değil. Uzmanlar şayet sizde geçmeyecek ve sürekli bir rahatsızlık olması durumunda mutlaka uzman bir kişiye görülmesini öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir