Doğu Karadeniz’in 90 Yıllık Doğal Afet Bilançosu

Doğu Karadeniz Artvin, Rize, Trabzon, Gümüşhane, Ordu, Giresun illerinde 1929 yılından bu yana meydana gelmiş doğal afetleri derledik.

En fazla afet RİZE de En fazla ölüm Trabzon’da

Doğu karadeniz de arazinin engebelli olması ve yağışın mevsimler arasında artmasına bağlı aşırı yağışların meydana gelmesiyle, doğal afet hayatın bir parçası olmuştur. Bölge insanları afetlerle yaşamaya çalışmışlardır. Ancak bazı durumlarda dere yataklarında konut inşası felaketlere davetiye çıkartmasıyla ölümlerin yaşanması kaçınılmaz olmuştur.

1929 yılından bu yana kayıtlara geçmiş 59 büyük sel-taşkın-heyelan meydana gelmiştir. Yaşanan bu doğal afetlerde toplam 644 kişi yaşamını yitirmiştir.

En fazla doğal afetlerin yaşandığı Rize ilinde toplam 27 afet yaşanmıştır, bu afetlerde 222 kişi yaşamını yitirmiştir. Trabzon ilinde ise toplam afet 15’dir ne yazık ki bu afetlerde Trabzonda 360 kişi hayatını kaybetmiştir.

En falza ölümün yaşandığı doğal afet ise 1929 yılında Trabzon ilinin Of ilçesinde meydana gelmiştir bu afette toplam 146 kişi yaşamını yitirmiştir.

Giresunda 8 doğal afet meydana gelmiş 27 kişi vefat etmiştir, Artvin’de 5 afet meydana gelmiş 24 kişi hayatını kaybetmiştir, Gümüşhane’de 1 doğal afet yaşanmış 27 can kaybı yaşanmıştır, Ordu’da ise 3 doğal afet yaşanmış 89 kişi hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir