in

Çin’in roketi nereye düşeceğine dair ilk açıklama

Çin Roketi Düştü Haberi Görmek İçin Tıkla

Günlerdir dünya yörüngesinde hızla dönen Çin roketi için birçok araştırma yapıldı. Roket parçasının hızı saate yaklaşık 27.600 km/h, hızının bu denli yüksek olmasından ötürü düşeceği yerin tespiti güçleşmekte.

ÇİN ROKETİ DÜŞTÜ! İŞTE DETAYLAR

Dünya’yı endişelendiren; Türkiye’ye düşebileceği iddialarıyla ülkemizde de korku yaratan Long March 5B roketinin düşüşü sürerken, düşüşün nerede yaşanabileceğine dair bir açıklama daha geldi. ABD Savunma Bakanlığı, Çin’in kontrolden çıkan roketinin yarın sabah Türkmenistan’a düşebileceğini bildirdi.

Açıklamada kesinliği mümkün değildir notuyla paylaşıldı ancak eldeki veriler Türkmenistan da bir çöle düşeceği tahmini yapıldığı söylenmekte. Çin’in Long March 5B roketi kontrolü kaybettiğinden beri Dünya’nın yörüngesinde saatte 27 bin 600 kilometre hızla dolaşıyor. Şu anda herhangi bir şekilde yönetilemeyen roket eninde sonunda bir yere düşecek ve bu doğal olarak dünyada bir korkuya sebep oluyor. Zira ne kadar tahmin yapılırsa yapılsın roket Dünya üzerinde herhangi bir noktaya düşebilir ve önlem almamak ciddi can ve mal kayıplarına yol açabilir. 

Pentagon sözcüsü: Mike Howard;

“Bu konuda konuşmak için çok erken olduğunu, roketin nereye düşeceğinin sadece düşüşten birkaç saat önce tespit edilebileceğini” söylüyor.

Bir Cevap Yazın

Son Dakika! Afganistan’da okul önünde bombalı saldırı

Ağzınızı açık bırakacak 13 ilginç bilgi