in

Çaykur iflas mı ediyor? Kurum 4 yıldır zarar etmekte!

Çay hasadının başlamasına sayılı güneler kalmış durumda. Artvin, Rize, Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde yaklaşık 182 bin üretici aile pandeminin gölgesinde çay hasadını beklemekte.

Doğu Karadeniz bölgesindeki yaş çayın en büyük alıcısı olan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) 4 yıl boyunca zarar etmekte. Peki zarar etmesindeki en büyük pay hangi harcama? Zarardan kurtulması için hangi önlemlerin alınması gerekiyor? işte detaylar..

%52’lik bir paydaya sahip

ÇAYKUR, üreticilerin yaş çayını en fazla alan kurumdur. Bu oran ilk kurulduğu tarihte %95 oranındayken günümüzde %52’li sayılara kadar düşmüştür. Bu oranıyla da sektörün en büyüğü konumunda.

Dünyada en fazla kişi başına düşen çay içme oranına bakıldığında ülkemiz birinci sırada yer almakta. Bu bilgiler ışığında ÇAYKUR’un zarar etmesinin anlaşılması oldukça güçleştirmekte. Çaykur doğru yönetilmiyor mu?

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nun Nisan ayındaki toplantısında açıklanan verilere göre ÇAYKUR 2020’de 547 milyon TL zarar etti.

Çaykur 2017 yılından bu yana sürekli zarar açıklıyor. Sayıştay raporları ve ÇAYKUR’un faaliyet raporlarında ki harcama kalemleri “amaç dışı” harcama oranları oldukça yüksek durumda. Bu da kurumun nakit akışındaki problemleri doğuruyor. Nakit bulamayan kurum borçlanmaya gidiyor ve bankaların faizleriyle karşı karşıya kalıyor. Öte yandan kurum reklam ve promosyonlarını kendisi adına farklı şirketlere veriyor. Şirketlerin zarar etmesi durumunda ise zararı ÇAYKUR ödüyor.

Muhalefet partilerinin milletvekillerine göre ÇAYKUR’un stevia bitkisiyle ilgili çalışmalar için yaptığı 16 milyon TL’lik harcama boşa yapılan yatırımlarından biri.

Çaykur bu durumu kredilere bağlıyor

ÇAYKUR yaşanan zararların ana kaynağını üreticilere ödenecek paranın kredilerle sağlanmasına ve bu kredilerin yüksek faiz oranlarının kurumun nakit akışını bozduğunu söylemekte. Yaş çay fiyatının 2 kez zam yapılması ve rekor seviyede yaş çayın alınması da bu düzeni bozan bir diğer sebepler arasında.

Tekrar kâra geçmesi için “giderler kontrol edilmeli”

ÇAYKUR’un değerli bir marka olduğunun altını çizen tarım yazarı İrfan Donat da KİT’ler için, “Bu kurumlar kamu zararı yazıyor ve bu zarar hepimizin cebinden çıkıyor” ifadesini kullanıyor.

Donat’a göre ÇAYKUR’un tekrar kâra geçirilmesi için durum tespiti yapılmalı, bilançosu doğru okunmalı ve giderlerde sıkıntının olduğu noktalar tespit edilmeli.

What do you think?

0 Puanlar
Upvote Downvote

Bir Cevap Yazın

Karadeniz Şivesiyle Muhteşem Belgesel

Gözlerine ne kadar güveniyorsun? (TEST)