in

Bu 6 İlde Yaşayanlar Dikkat, Yoğun Bakımlar Doldu!

Son dönemlerde artan korona virüs vakaları neticesinde hastanelerde yoğunluklara sebep olmakta. Hem ölüm oranında hem de hastaneye yatan hasta sayısı bakımından gün geçtikçe daha kötüye giden tablo alarm vermeye başladı.

Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Bazı illerimizde yer yer sorunlar yaşanmakta” uyarısında bulundu.

Türkiye’nin sağlık alt yapısında sorun olmadığını belirten Koca, “Vaka sayısının daha yoğun olduğunu, aynı oranda hasta sayımızın daha artmadığını rakamlarda görüyorsunuz. Sağlık altyapımızda ciddi sorunların olmadığını söyleyebilirim. Yatak doluluk oranında %56.3. Servis yatağında bir sorun yok. Erişkin yoğun bakımda doluluk oranı %71.3. Yani %30’a yakın kapasitemizin olduğunu bu da 10 bin hasta anlamına geliyor. Bazı illerimizde yer yer sorunlar yaşadığımız oluyor mu, oluyor. %80’in üzerinde olan iller Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize’de. Bu illerde, %80’nin üzerinde diğer illerde ise %80’in altında erişkin yoğun bakım doluluk oranı. Önümüzdeki dönemde bir sorun yaşanırsa elettik vakalar ve genel düzenlemeyle korona için ayrılan yoğun bakım sayımızı arttırarak herhangi bir sorun olmayacağını söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Covid 19’u Atlatmışlar Ramazan da Neye Dikkat Etmeli ?

Kısmi Kapanma Geldi!